صفحه اصلیفرمالیتهفرمالیته شمال و جزئیات برگزاری آن در لوکیشن‌های متفاوت

فرمالیته شمال و جزئیات برگزاری آن در لوکیشن‌های متفاوت

پس از گذشت چند سال از زندگی زناشویی، تنها چیزی که از روزهای شیرین عروسی باقی می‌ماند، کلیپ فرمالیته و چند قطعه عکس است. برگزاری فرمالیته در کنار شیرینی‌هایش، همیشه با دردسرهایی مثل انتخاب لوکیشن همراه بوده است. اما برخلاف تصور پیدا کردن لوکیشن مناسب در کشور زیبایی مثل ایران کار دشواری نیست؛ از شمال گرفته تا جنوب، سرتاسر این خاک شگفت‌انگیز، یا گلی روییده یا آبی جریان دارد.

اما امروز، سفری خواهیم داشت به بخش سرسبز کشور، تا تجربه‌ای از فرمالیته شمال را با یکدیگر بچشیم. اگر قصد دارید که خاطره‌انگیزترین دوران زندگیتان را ماندگار کنید، در ادامه با ما همراه باشید و بهترین لوکیشن فرمالیته شمال آشنا شوید.

فرمالیته شمال چیست؟

احتمالا کلمه فرمالیته شمال به گوشتان خورده است، پس خالی از لطف نیست که قبل از پرداختن به لوکیشن عکاسی فرمالیته در شمال، گذری بر این مراسم و شیوه برگزاری آن داشته باشیم. مراسم فرمالیته را به طور کلی می‌توان به شبیه‌ساز روز عروسی تشبیه کرد. این مراسم که قبل از روزهای عروسی انجام می‌شود، برای مدیریت بخش‌هایی از عروسی مانند عکاسی و ساخت کلیپ ازدواج کاربرد دارد.

در این مراسم، عروس و داماد پس از انتخاب لوکیشنی زیبا و متناسب با عکس‌های رمانتیک، به آرایشگاه رفته و لباس‌های عروسی خود را به تن می‌کنند. این مجلس در کنار ثبت خاطرات، این فرصت را برای عروس و داماد فراهم می‌کند که تجربه‌ای از روز عروسی خود داشته باشند. فرمالیته به طور مرسوم شامل کلیپ‌های سرمجلسی، آماده شدن عروس و داماد و اجرای مراسم و سنت‌های ازدواج است؛ البته عکاسی از عروس و داماد هم بخش جدانشدنی این مراسم بوده و نباید آن را فراموش کرد. پس اگر محدودیت زمانی، برنامه‌ریزی روز ازدواجتان را به تنگنا انداخته، فرمالیته شمال را در برنامه خود جای دهید تا قدرت مانور بیشتری داشته باشید.

لوکیشن ھای فرمالیته شمال

پس از آشنایی با مراسم فرمالیته به بحث چالش‌برانگیز انتخاب لوکیشن فرمالیته می‌رسیم. زندگی در کشور چهار فصلی مانند ایران، تنوع محیطی را در اختیار شما قرار می‌دهد که در کمتر مکانی قابل پیدا است؛ گوشه‌ای از آن جنگل‌های سرسبز و در گوشه‌ دیگر دریای بی‌کران؛ در سمتی کویر وحشی و سمت دیگری آبشارهای خروشان. حال این به شما بستگی کدام محیط را می‌پسندید؛ اما فرمالیته شمال چیز دیگری است. در ادامه این بخش سفری به بهترین لوکیشن عکاسی فرمالیته شمال خواهیم داشت و با آن‌ها آشنا می‌شویم.

 

فیلبند، بام شرقی مازندران

در کنار دریای آبی رنگ خزر، روستایی در ارتفاعات سرسبز و با طراوت مازندران جای گرفته که آن را فیلبند می‌نامند؛‌‌ روستایی در نزدیکی بابل که عرش خود را بر فراز آسمان گسترده است‌. این طبیعت بکر و چشم‌انداز بی‌نظیر، فیلبند است که آن را به یکی از گل‌های سرسبد فرمالیته شمال تبدیل کرده است. اگر روستای فیلبند آپشن جذابی برای شما به نظر نمی‌رسد، کافی است تا غروب آفتاب را در آن سپری کنید تا نظرتان تغییر کند.

 

ماسال، بهشت گیلان

از دیگر لوکیشن‌های جذاب برای برگزاری مراسم فرمالیته شمال می‌توان به ماسال اشاره کرد؛ شهری بر روی ییلاقات استان گیلان، با طبیعتی وحشی و دست‌نخورده. اغراق نیست که بگوییم عکس‌های فرمالیته شمال در جنگل و ارتفاعات ماسال دست کمی از یک نقاشی سورئال ندارد. این شهر کوچک که در 55 کیلومتری رشت واقع شده، مجموعه بی‌نظیری از چهره‌های طبیعت را در خود جای داده است؛ آبشارهای پرتلاطم، رودخانه‌های پرخروش و جنگل انبوه تنها گوشی‌ای از زیبایی‌های بهشت گیلان است.

اگر ماسال را انتخابی جذاب برای اجرا فرمالیته می‌دانید، حتما وضعیت آب‌وهوا را در نظر بگیرید؛ فصل‌های پاییز و زمستان این منطقه می‌تواند سرد و بی‌رحم باشد.

 

قلعه رودخان؛ دژی بر فراز آسمان

در 20 کیلومتری شهر فومن گیلان، کمی که به داخل طبیعت جنگلی نفوذ می‌کنید، قلعه‌ای تاریخی نمایان می‌شود که هر خشت آن خبر از قدمت چند هزار ساله‌اش می‌دهد. دژ رودخان یا قلعه حسامی، از سازه‌های تاریخی دوره ساسانیان به‌شمار می‌رود‌ که در دوره سلجوقی بازسازی شده است.

پس از گذراندن چند صد پله‌ در قلعه رودخان، برای تنفس توقفی کنید و نگاهی به اطراف خود داشته باشید؛ نگاهی مختصر کافی است تا متوجه شوید این پله‌ها، شما را به میان جنگل‌های پرتراکم کشانده است.

کمی بالاتر، دژ رودخان قرار دارد که می‌تواند لوکیشنی جادویی برای عکاسی فرمالیته در شمال باشد؛ فرمالیته‌ای در قاب تلفیقی تاریخ، تمدن و طبیعت. پس اگر به دنبال مکانی برای فیلم‌برداری فرمالیته در شمال کشور هستید، قلعه رودخان را فراموش نکنید.

تور فرمالیته شمال

شاید فرمالیته تنها یک مراسم قبل از عروسی به نظر برسد و نتیجه آن چند عکس و کلیپ چند دقیقه‌ای باشد، اما پیاده‌سازی و اجرای آن ممکن است تا چندین روز زمان ببرد؛ به نوعی که می‌توان آن را یک گردش یا تور نامید.

این تور با سفر به درون قلب طبیعت آغاز شده و با عکاسی از عروس و داماد ادامه پیدا می‌کند؛ اما در پایان ثمره‌ آن تنها چند عکس و فیلم نیست، بلکه خاطره دل‌انگیزی است که در حافظه‌تان حک شده است.

در خصوص فضای تور هم باید بدانید که تنها عاملی که در لوکیشن عکاسی فرمالیته در شمال اهمیت دارد، زیبایی محیط و متناسب بودن آن با فضای رمانتیک است؛ حال تفاوتی ندارد که لوکیشن فرمالیته شمال دریا، جنگل، کویر و.‌‌.. باشد؛ تصمیم آن با شما است.

ھزینه فرمالیته شمال

از هر بحثی هم بگذریم، از بحث هزینه نمی‌توان گذشت. قطعا در هر کار و فعالیتی میزان هزینه، معیار مهمی به‌شمار می‌رود و فرمالیته شمال هم از این قاعده جدا نیست. در موضوعی مانند قیمت فرمالیته باید بدانید که هزینه شما کاملا متناسب با نوع و سطح مراسم فرمالیته مدنظر شما است. هزینه‌های این مراسم به عواملی مانند تیم عکاسی، لوکیشن، تجهیزات بکار رفته و… بستگی دارد. اما به‌طور میانگین می‌توان هزینه یک فرمالیته استاندارد را در بازه قیمتی 10 الی 30 میلیون قرار داد.

لباس فرمالیته شمال

به‌طور مرسوم در سراسر دنیا، عروس و دامادها، یکی از لباس‌های همیشگی‌ای که در مراسم فرمالیته خود می‌پوشند، لباس‌ عروس و کت شلوار است. اما کت شلوار و لباس عروس، تنها لباس‌های این مجلس نیست.

زوجین در این مراسم علاوه بر لباس‌‌های عروسی، معمولا از یک یا دو دست لباس دیگر در استایل‌های متفاوت استفاده می‌کنند تا عکس‌هایی با ظاهرهای متنوع به ثبت برسانند. که اصطلاحاً به آن‌ها لباس فرمالیته گفته می‌شود.

دقت کنید که لباس‌های فرمالیته شمال باید متناسب با محیط انتخاب شود؛ اما به‌طور کلی لباس‌ها باید از طراحی‌ای ساده و ترکیبی از سفید و مشکی و دیگر رنگ‌های اصلی باشند.

مدل مو فرمالیته شمال

همان طور که می‌دانید، انتخاب مدل مو مناسب یکی از تدارکات مربوط به فرمالیته شمال است. مدل موی باز و مدل‌های ساده قطعا بهترین انتخاب برای این مراسم به شمار می‌روند. در کنار مدل مو، اکسسوری به کار رفته بر روی مو هم می‌تواند تاثیر بسزایی در زیبایی آن‌ها داشته باشد.

اگر تصویر فرمالیته خود را در جنگل‌های سرسبز می‌بینید، از گل طبیعی به عنوان اکسسوری‌ موهای خود استفاده کنید؛ اما اگر طرفدار فرمالیته دریایی هستید، مروارید می‌تواند گزینه‌ مناسبی باشد.

آرایش فرمالیته شمال

آرایش هم از دیگر تدارکات هم‌پای مدل موی، در مراسم فرمالیته است. اگر بین دو تم میکاپ شک دارید، تصمیم‌گیری را آسان کرده و هر دوی آن‌ها را انتخاب کنید. دو نوع میکاپ متفاوت در عکاسی نه تنها بد نیست، بلکه می‌تواند جذاب و چشمگیر باشد. در خصوص انتخاب میکاپ هم به شما پیشنهاد می‌کنیم که تا حد امکان میکاپ‌های ساده و نچرال انتخاب کنید تا هارمونی‌ زیبایی با طبیعت اطراف خود به وجود آورید.

مزایای فرمالیته شمال

حال که به صورت کامل با فرمالیته شمال و جزئیات آن آشنا شدیم، این سوال مطرح می‌شود که مزایای فرمالیته چیست؟ همان طور که در بخش‌های قبل اشاره شد، فرمالیته به صورت شبیه‌ساز روز عروسی است؛ این موضوع به عروس و داماد این فرصت را می‌دهد که لباس و میکاپ خود را تست کرده و تجربه‌ای در خصوص شیوه برگزاری کسب کنند. همچنین چون بخش‌هایی از عروسی مانند عکاسی و ساخت کلیپ در زمان باز و بدون فشار انجام می‌شود، استرس و خستگی عروس و داماد را کاهش می‌دهد.

 

معایب فرمالیته شمال

پس از بررسی مزایا، بد نیست بدانید که مراسمی مانند فرمالیته، آنچنان هم بی‌نقص نیست و با معایبی همراه است. بزرگ‌ترین مشکلی که برای مراسم فرمالیته مطرح می‌شود، هزینه نسبتا زیاد آن است. در این مراسم علاوه بر هزینه عکاس و فیلم‌بردار، باید دو بار هزینه گریم، دست گل و… را پرداخت کرد. شاید این موارد به تنهایی از هزینه آنچنانی برخوردار نباشند، اما در مجموعه هزینه زیادی را روی دست شما می‌گذارند.

سخن پایانی

در پایان باید اشاره کنیم که در این مطلب با فرمالیته شمال و تدارکات آن آشنا شدیم. همچنین نگاهی به بهترین لوکیشن‌های عکاسی فرمالیته در شمال کشور داشتیم و اطلاعاتی در مورد آن‌ها کسب کردیم.

اگر به دنبال آتلیه برای فرمالیته شمال در تهران هستید، استودیو عروس و داماد رسپینا را فراموش نکنید و مشاوران ما آماده خدمت‌رسانی و کمک به شما عزیزان هستند. امیدواریم که مطالب امروز مفید واقع شده باشد و به میزان مناسبی به سوالات شما پاسخ داده باشد.

مهشید
مهشید
کارشناس محتوای استودیو تخصصی عروس و داماد رسپینا.
مقالات مرتبط

یک دیدگاه ارسال کنید

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید

محبوب ترین

نظرات اخیر

نسرین بر روی اکسسوری فرمالیته
vajedi بر روی اکسسوری فرمالیته