صفحه اصلیفرمالیتهلباس فرمالیته و راهنمای انتخاب آن مطابق با سبک فرمالیته

لباس فرمالیته و راهنمای انتخاب آن مطابق با سبک فرمالیته

امروزه در بین عروس و داماد‌ها، گرفتن عکس و کلیپ فرمالیته قبل از مراسم عروسی خیلی مورد استقبال قرار گرفته است. به لباسی که برای ساخت این کلیپ پوشیده می‌شود، لباس فرمالیته می‌گویند. معمولا این لباس، متناسب با فصل و فضای فیلم‌برداری انتخاب می‌شود. حتی عروس و داماد به‌جای لباس عروس و کت‌وشلوار، می‌توانند از لباس‌های اسپرت و رنگی استفاده کنند.

بیشتر اوقات مراسم فرمالیته عروسی در فضای باز عکس‌برداری و فیلم‌برداری می‌شود. پس عوامل محیطی مانند دمای هوا، لوکیشن و… بسیار تأثیرگذار است. حال اگر با توجه به همین عوامل محیطی، رنگ، مدل و جنس پارچه لباس، به درستی انتخاب شود، هنگام ادغام با طبیعت جلوه‌ای کم‌نظیر خواهد داشت. پس برای انتخابی مناسب‌تر و زیباتر، در ادامه با ما همراه باشید.

لباس فرمالیته چیست؟

شاید هنگام مراجعه به آتلیه برای مراسم عروسی، با پیشنهاد کلیپ فرمالیته از سوی فیلم‌بردار روبه‌رو شوید. اما فرمالیته یعنی چی؟ لباس فرمالیته عروسی یعنی چی و به چه‌کار می‌آید؟
به لباسی که برای فیلم‌برداری و عکاسی قبل از مراسم اصلی عروسی استفاده می‌شود، لباس فرمالیته می‌گویند. این لباس می‌تواند رسمی یا غیررسمی، اسپرت، رنگی، کوتاه و… باشد.

بهتر است لباس انتخابی مانند لباس مراسم اصلی، خیلی رسمی نباشد. از آنجایی ‌که در روز عکاسی جنب‌وجوش زیادی خواهید داشت و باید دائما ژست بگیرید، لازم است که لباس انتخابی راحت باشد. برای انتخاب لباس فرمالیته خاص می‌توانید جدا از رنگ سفید، از دیگر رنگ‌های روشن همچون شیری، آبی آسمانی، صورتی ملایم و… استفاده کنید.

لباس فرمالیته عقد چیست؟

برای لباس فرمالیته عقدی مانند فرمالیته عروسی، هیچ قانون خاصی وجود ندارد و می‌توان از رنگ‌های روشن استفاده کرد. معمولا لباس فرمالیته عقد محضری، بلند و به‌رنگ شیری یا سفید انتخاب می‌شود. لباس عقد برای کلیپ فرمالیته بسته به سلیقه افراد، می‌تواند آستین‌دار و حتی با حجاب موی سر انتخاب گردد.

لباس فرمالیته رسمی یا اسپرت؟

برای مراسم فرمالیته می‌توان از چندین سبک متفاوت برای لباس فرمالیته استفاده کرد. عروس و داماد می‌توانند لباس اصلی روز مراسم را بپوشند، و یا می‌توانند هم برای کاهش قیمت و هم برای تنوع در آلبوم خود، لباسی غیر از آن بپوشند.

برای مثال پیراهن‌های حریر زنانه به همراه پیراهن‌های اسپرت مردانه با شلوار کتان یا جین ترکیب جالبی را در قاب دوربین به نمایش می‌گذارند. حتی لباس‌های اسپرت هم زیبایی خاص خود را به همراه دارند.

لباس فرمالیته مشکی

اینکه لباس فرمالیته شما اسپرت باشد یا رسمی، کاملاً سلیقه‌ای است. اگر انتخاب برایتان سخت است می‌توانید با عکاس و فیلم‌بردار خود مشورت کرده و نهایت دو ست لباس به همراه بیاورید و در آلبوم خود ثبت کنید.

حال اگر میان پیراهن و لباس‌های اسپرت‌تر، پیراهن را انتخاب کردید بحث کوتاه یا بلند بودن آن به میان می‌آید. که این به سلیقه و همچنین لوکیشن فرمالیته شما بستگی دارد. لباس‌های بلند اندکی رسمی‌تر به حساب می‌آیند.

مدل لباس فرمالیته

مدل لباس فرمالیته عروس و داماد باید راحت باشد که بتوان با آن رقصید، دوید و به‌طور کلی، دست‌وپاگیر نباشد. اکثر مراسم‌های فرمالیته در فضای باز برگزار می‌شوند، بنابراین سبک لباس باید طوری باشد که بتوان آن را تمام روز به تن داشت. برای دیدن مدل لباس فرمالیته جدید و گرفتن ایده لباس فرمالیته، می‌توانید از اینترنت و صفحات مجازی کمک بگیرید تا انتخاب عالی داشته باشید.

لباس فرمالیته اسپرت

لباس فرمالیته اسپرت عروس بین عروس خانم‌ها بسیار محبوب است. این لباس‌ها در کنار زیبایی، برای فیلم‌برداری و عکاسی در یک روز شلوغ بسیار مناسب هستند. انواع مدل لباس فرمالیته اسپرت شامل لباس‌های کوتاه، توری، آستین مدل‌دار، پایین زانو، لباس فرمالیته شلواری و… می‌شوند. لباس فرمالیته اسپرت رنگی و لباس فرمالیته اسپرت کوتاه، دو نوع متداول در صد‌ها انتخابی است که عروس‌ها دارند.لباس فرمالیته اسپرت

انتخاب یک لباس رنگی برای چنین روزی از خیلی جهات دارای مزیت است. همان ‌طور که گفته شد، عکاسی و فیلم‌برداری معمولا در طبیعت انجام می‌شود. لذا در صورت انتخاب لباس رنگی، کمتر کثیفی را نشان خواهد داد و عکس و فیلم‌های شما کیفیت بهتری خواهد داشت. جدا از این، لباس رنگی و آرایش متناسب با آن، چهره شما را متفاوت‌تر می‌کند.

توجه به لوکیشن برای انتخاب لباس رنگی نیز اهمیت دارد و باید رنگ متضاد آن را انتخاب کرد. برای مثال، در صورت فیلم‌برداری کنار دریا، نباید لباس آبی به تن کرد. زیرا رنگ آبی دریا نمی‌گذارد تا لباس بیشتر به چشم بیایید. از طرفی لباس اسپرت کوتاه برای عکاسی فرمالیته، سن فرد را کمتر نشان می‌دهد. با چنین لباسی می‌توان ژست‌های متنوع و بسیار خاصی برای عکاسی داشت.

لباس فرمالیته کوتاه

مدل لباس فرمالیته کوتاه در انواع رنگ و سبک برای عروس خانم‌ها موجود است. انتخاب لباس فرمالیته کوتاه با کتونی، به شما استایل جذابی برای عکاسی خواهد داد. لباس‌های کوتاه توری کاملا حس عروس بودن را منتقل می‌کنند. از طرفی لباس اسپرت کوتاه، عکس و کلیپ فرمالیته را جذاب‌تر خواهد کرد.

لباس فرمالیته کوتاه

لباس فرمالیته رنگی

لباس فرمالیته رنگی

لباس فرمالیته سفید همیشه جذابیت دارد. اما لباس فرمالیته حتما نباید سفید باشد و می‌توان انواع مدل لباس فرمالیته رنگی را برای عکاسی انتخاب کرد. لباس فرمالیته حریر رنگی نیز در بین انتخاب‌های اول عروس خانم‌ها به این منظور است.

البته مدل لباس فرمالیته مشکی و لباس فرمالیته صورتی نیز برای افرادی که به‌دنبال عکس و کلیپ خاص‌تر هستند، می‌تواند جذاب باشد. بهتر است از مدل‌های کوتاه و اسپرت برای این رنگ‌ها استفاده شود.   استفاده شود.

لباس فرمالیته رسمی

اگرچه بیشتر افراد لباس‌های غیررسمی را برای عکاسی فرمالیته انتخاب می‌کنند، اما ترجیح برخی نیز لباس‌های رسمی است. استفاده از لباس‌های مجلسی برای داشتن حالت رسمی، بهترین گزینه است. انتخاب پارچه‌های سبک مانند ساتن و گیپور، می‌تواند برای لباس رسمی فرمالیته مناسب‌تر باشد.لباس فرمالیته رسمی

لباس فرمالیته حریر

لباس فرمالیته حریر

انتخاب جنس مناسب برای لباس فرمالیته خیلی مهم است. از آنجایی ‌که بیشتر عکاسی در طبیعت انجام می‌شود، برای نمایش‌دادن پیچیدن باد از لباس عروس استفاده می‌شود. انتخاب لباسی با جنس حریر کاملا برای اجرای این ایده مناسب خواهد بود. این جنس علاوه بر سبکی و راحتی، برای فضای باز بهترین گزینه است.

لباس فرمالیته دنباله دار

با توجه ‌به اینکه در عکاسی فرمالیته از پشت سر عروس و داماد زیاد فیلم‌برداری و عکاسی می‌شود، انتخاب یک لباس دنباله‌دار می‌تواند زیبایی فیلم عروس و داماد را دو چندان کند. بهتر است مدل لباس فرمالیته دنباله دار تا حد ممکن ساده انتخاب شود و دنباله آن زیاد سنگین نباشد؛ تا در حین فیلم‌برداری و عکاسی فرمالیته اذیت نشوید.

لباس فرمالیته عروسی دنباله دارلباس فرمالیته مشکیلباس دنباله دار فرمالیته

قیمت لباس فرمالیته

قیمت لباس فرمالیته عروس با توجه ‌به جنس و طراحی لباس متفاوت است. به‌طور کلی می‌توان لباسی ساده و شیک، با قیمت کاملا مناسب یا لباسی مزون‌دوخت با طراحی خاص و قیمت بیشتر انتخاب کرد. البته توصیه می‌شود لباس خیلی گرانی برای این منظور تهیه نکنید. زیرا بیشتر لوکیشن‌ها در طبیعت بوده و ممکن است لباس آسیب ببیند.

لوکیشن‌های فرمالیته

در ادامه با پیشنهادهای ما برای لباس فرمالیته، با توجه به لوکیشن فرمالیته در نقاط گوناگون همراه باشید.

لباس فرمالیته شمال

خیلی از عروس و داماد‌ها طبیعت زیبای شمال را برای عکاسی فرمالیته خود ترجیح می‌دهند. انتخاب لباس فرمالیته شمال مناسب، بسته به سلیقه عروس و داماد می‌تواند اسپرت یا مجلسی باشد. در هر صورت، باید راحتی لباس و آب‌وهوای شمال را نیز مدنظر داشت. در شمال مناظر مختلفی همچون دریا، جنگل، دشت گل و… وجود دارد که می‌توان رنگ لباس خود را متناسب با محیط یا متضاد آن انتخاب کرد.

لباس فرمالیته جنوب

جنوب کشورمان برای دوستداران عکس و کلیپ خاص گزینه‌ای ایده‌آل است. برای انتخاب لباس در لوکیشن‌های جنوب مانند کویر یا ساحل و دریای جنوب کشور،‌ انتخاب لباسی که متضاد با محیط باشد مانند لباس سبز بلند برای عروس و پیراهن مشکی با شلوار کلاسیک داماد، ایده عالی است. در کل، با توجه ‌به سلیقه افراد ایده‌های زیادی برای لباس فرمالیته جنوب وجود دارد.

لباس فرمالیته کویر

برای انتخاب لباس فرمالیته کویر، پیراهن‌های بلند و دنباله دار با رنگ‌های تیره‌تر پیشنهاد می‌شود. دنباله لباس شما با وزش هر باد موج‌های زیبایی ایجاد می‌کند که در قالب عکس و فیلم بسار دیدنی خواهد بود. برای داماد هم پیراهن‌های سبُک به همراه شلوار کتان، کنار عروس بسیار زیبا جلوه می‌کند. پاهای برهنه روی شن‌های داغ کویر چنان زیباست که حیف است اگر با پوشیدن کفش، این تصویر را از بین برد.لباس فرمالیته کویر

لباس فرمالیته دریا و ساحل

کنار دریا بسته، به سناریوی فیلم، لباس فرمالیته دریا می‌تواند پیراهنی بلند یا کوتاه باشد. اما آن چه برای انتخاب لباس در این لوکیشن حائز اهمیت است، سبک بودن جنس پارجه لباس است. چرا که در دریا با هر وزش باد موجی روی سطح آب ایجاد می‌شود؛ حال اگر این موج‌های دریایی با موج لباس عروس ترکیب شود، صحنه‌ای رؤیایی خلق خواهد شد.
لباس فرمالیته داماد هم می‌تواند تیشرت و یا پیراهن به همراه شلوار کتان و یا شلوارکی بلند باشد. که برای رفتن داخل آب احساس راحتی داشته باشد. برای انتخاب کفش، باز هم پاهای برهنه زیباست، اما صندل‌های ساحلی هم انتخاب بسیار جالبی است. رنگ‌های سفید و یا آبی آسمانی لباس شما کنار دریا، زیبایی کم‌نظیری در فیلم‌ها و عکس‌های فرمالیته ایجاد خواهد کرد.

 

لباس فرمالیته جنگل

لباس فرمالیته جنگل

اگر عروس با همان لباس اصلی مراسم در جنگل حاضر شود، لحظه‌هایی جذاب را می‌تواند به یادگار بگذارد. اما از آنجایی که این انتخاب سختی‌های خاص خودش، مانند شست و شوی لباس برای مراسم، را دارد پیراهن‌هایی شبیه به لباس عروس اما ساده‌تر و یا پیراهن‌هایی به رنگ سفید، نباتی، شیری و از این قبیل رنگ‌ها می‌تواند جایگزین زیبایی باشد.

برای داماد هم مانند عروس می‌توان از کت و شلوار اصلی مراسم استفاده کرد. در غیر این صورت، ژیله و شلوار تیره با پیراهن سفید، انتخاب مناسبی است.

اگر عروس و داماد برای لباس فرمالیته از لباس اصلی مراسم استفاده نکردند، کفش‌های کتانی انتخاب جالبی است. و برای راه رفتن و فیلم‌برداری در جنگل راحت‌تر هستند. کتانی با رنگ تیره برای داماد و رنگ روشن برای عروس در آن قاب سبز رنگ جنگل بسیار جذاب نمود پیدا می‌کند.

انتخاب لباس در فصول مختلف

انتخاب لباس فرمالیته  در فصول پاییز و زمستان متفاوت‌تر از بهار و تابستان است. چرا که سردی هوا اندکی محدودیت در برخی مدل‌ها ایجاد می‌کند.

لباس فرمالیته بهاری

برای انتخاب لباس فرمالیته بهاری، دست شما باز خواهد بود. عموما لباس‌های سفید یا رنگ‌های شاد در این فصل بیشتر جلوه می‌کنند. لباس‌های آستین پفی و کوتاه نیز برای عکاسی فرمالیته در فصل بهار انتخاب خوبی هستند.
در فصل بهار بسته به لوکیشن می‌توان لباس خود را با محیط ست کرد. برای مثال می‌توان رنگ لباس را متناسب با گل‌های بهاری موجود در محیط انتخاب کرد.

لباس فرمالیته تابستانی

لباس مناسب این فصل باید به‌گونه‌ای باشد که در آن احساس گرما و عرق نکنید. لباس فرمالیته تابستانی، باید تا حد ممکن خنک و راحت انتخاب شود تا مانع از ژست‌گرفتن‌های مختلف در گرمای تابستان نشود.

لباس فرمالیته پاییزی

انتخاب مدل لباس فرمالیته پاییزی بسته به سلیقه افراد متفاوت است. برای لباس عروس، لباس‌های پوشیده با پارچه‌های ضخیم‌تر برای این فصل مناسب‌ترند. برای لباس داماد، اندکی حق انتخاب بیشتر است. جَکِت، پُلیور و ژیله، می‌تواند علاوه بر ایجاد حس گرما، زیبایی خاصی هم در عکس و فیلم‌های فرمالیته شما ایجاد کند.

استفاده از لباس فرمالیته اسپرت پاییزی یا مجلسی، هرکدام جذابیت‌های خاص خود را در این فصل دارد. بهترین رنگ‌ها برای انتخاب لباس در پاییز، کرم، قهوه‌ای، نسکافه‌ای، نارنجی، قرمز و زرد است.

لباس فرمالیته زمستانی

در فصل زمستان بهتر است از لباسی استفاده شود که پوشیده‌ و ضخیم‌ باشد تا سرمای زمستان شما را اذیت نکند. برای مثال، انتخاب کت شیک روی لباس می‌تواند ایده جالبی باشد. در روز‌های بارانی و برفی نیز می‌توان از چتر استفاده کرد که عکس و کلیپ را هم زیباتر می‌کند.

حرف آخر

ما سعی کردیم به طور خلاصه هر آنچه برای انتخاب لباس مهم بود را بیان کنیم. اما آنچه در انتخاب لباس فرمالیته بسیار دقیق‌تر و کاربردی‌تر کمک خواهد کرد، مشورت با عکاس و فیلم‌بردار شما است. چرا که به دلیل داشتن تجربه کاری، شما را راهنمایی می‌کنند که چه مدل لباسی در چه لوکیشنی مناسب‌تر است. و این بلاگ تنها یک راهنمای مُصور برای انتخاب لباس فرمالیته بود تا در تصمیم‌گیری، به شما یاری برسانیم.

 

مقالات مرتبط

یک دیدگاه ارسال کنید

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید

محبوب ترین

نظرات اخیر

نسرین بر روی اکسسوری فرمالیته
vajedi بر روی اکسسوری فرمالیته